Muzyczny Parnas – XIV Forum Pianistyczne – koncert galowy

8 lutego 2019 / piątek
godz. 18.00
sala widowiskowa MDK

Od kilku już lat dobrze umościło się w koncertowym kalendarzu MDK wydarzenie rodem z Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic” w Sanoku. W tym roku, 8 lutego na scenie MDK, międzynarodowy skład młodych pianistów zagra z towarzyszeniem znakomitej Narodowej Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Lwowskiej pod dyrekcją Vladymira Syvokhipa koncerty Siergieja Rachmaninowa i Piotra Czajkowskiego.

KUP BILET ONLINE

XIV Forum Pianistyczne w Sanoku to wartościowa propozycja edukacyjna dla młodych pianistów, która głównie koncentruje się na wymianie wiedzy i doświadczeń artystycznych, współpracy w duchu tolerancji wokół wspólnych zainteresowań i pasji. Łączy w sobie pełen zakres wiedzy: od teorii po praktykę, od wiedzy po metody ćwiczenia, od zajęć zdrowotno-rehabilitacyjnych po zajęcia z zakresu biznesu w kulturze i promocji. To miejsce spotkań wybitnych artystów i pedagogów z utalentowaną młodzieżą pianistyczną.

Światowy repertuar, mistrzowie tworzący muzyczny Parnas oraz utalentowani uczniowie ubiegający się w Sanoku o nagrody „Złoty Parnas” to kompilacja gwarantująca koncertowy wieczór w sali widowiskowej MDK.

Jedną z nagród przyznawanych w Sanoku jest zaproszenie do naszego MDK na prezentację podczas „Podwieczorku przy fortepianie”. Kilkukrotnie już za fortepianem u nas zasiadali laureaci Forum Pianistycznego. Warto zauważyć, że 8 lutego po raz trzeci gościć będziemy Pauliusa Anderssona z Litwy, ceniącego sobie granie na znakomitym instrumencie, w jaki wyposażony jest stalowowolski MDK.

 

XIV Forum Pianistyczne – koncert galowy

Narodowa Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Lwowskiej
pod dyr. Vladymira Syvokhipa

z uczestnikami Międzynarodowego Forum Pianistycznego „Bieszczady bez granic”

P. Czajkowski – Piano Concerto b-moll

Ziemowit Świtalski (Polska) & Yuriy Danylov (Ukraina)

S. Rachmaninow – Rapsodia na temat Paganiniego

Tatiana Kirpichenok (Rosja)

S. Rachmaninow – II Piano Concerto c minor, op. 18

Agnieszka Karpińska (Polska) & Paulius Andersson (Litwa)

 

Bilety:

25 zł – normalne

15 zł – uczniowie, studenci, emeryci i renciści, Karta Dużej Rodziny

KUP BILET ONLINE


ORKIESTRA NARODOWEJ FILHARMONII LWOWSKIEJ

Historia zespołu sięga pierwszych dekad XIX wieku i muzycznej działalności

we Lwowie najmłodszego syna Wolfganga Amadeusza Mozarta – Franza Ksawerego, organizatora życia muzycznego, założyciela Towarzystwa św. Cecylii, w ramach którego rozpoczęła swoją działalność symfoniczna orkiestra, towarzysząca wówczas także spektaklom operowym.

Na początku XX wieku  działała w ramach Towarzystwa Filharmonicznego, zainicjowanego przez Ludwika Hellera, ówczesnego dyrektora Lwowskiej Opery. W tym czasie występowali z nią słynni dyrygenci – Jerzy Kołaczkowski, Kazimierz Wiłkomirski i Grzegorz Fitelberg, a także muzycy tej miary, co Gustav Mahler, Richard Strauss, Ruggero Leoncavallo czy Béla Bartók, który wykonał we Lwowie swój II koncert Fortepianowy.

Po drugiej wojnie światowej z własnymi koncertami autorskimi z orkiestrą występowali znakomici kompozytorzy, wśród nich Dymitr Szostakowicz, Aram Chaczaturian i Dmitrij Kabalewski, oraz światowej sławy dyrygenci – Kirił Kondraszyn, Gennadij Rożdestwienski, a także genialni wirtuozi – Dawid Ojstrach, Światosław Richrter i Mścisław Rostropowicz.

Podczas licznych tournée po świecie, m.in. po Austrii, Chinach, Hiszpanii, Francji, Niemczech, Polsce, Szwajcarii i Włoszech, orkiestra przybliża słuchaczom bogatą spuściznę muzyki ukraińskiej. Za nagranie płytowe Franz Xaver Mozart Klavierkonzerte otrzymała nagrodę Radio Swiss Classic. W jej dorobku znajduje się ponad 20 nagrań płytowych, a także koncerty transmitowane przez szwedzkie, szwajcarskie i niemieckie stacje telewizyjne. Koncertując z orkiestrą, podczas wspólnego występu spotkali się dwaj mistrzowie współczesnej sztuki muzycznej – Krzysztof Penderecki i Myrosław Skoryk.

W 2006 roku na czele siedziby orkiestry – Narodowej Filharmonii we Lwowie, stanął znakomity dyrygent, laureat Państwowej Nagrody im. M. Łysenki – Volodymyr Syvokhip. Muzyk od roku 2017 wraz z Bohdanem Boguszewskim – dyrektorem Międzynarodowego Festiwalu Muzycznego Sacrum Non Profanum tworzą wyjątkowy artystyczny tandem, który podczas wspólnych  koncertów  popularyzuje polską i ukraińską muzykę.

 



Mapa Dojazdu

Napisz do nas



Przepisz kod antyspamowy: captcha